top of page

Program Hakkında Merak Ettiğiniz Bilgiler

     PROGRAMA DAHİL ÜCRETSİZ  HİZMETLER !

 • A1 – A2- B1 – B2 seviyesine kadar olan, Yüz yüze -  online Almanca eğitimi.

 • Almanca B2 sertifika sınav ücreti

 • Tüm denklik belgelerinin noter onaylı çevirileri ve tasdikleri

 • Almanya’da denklik işlemlerinin yürütülmesi

 • Vize giderleri

 • A2 seviyesinden sonra Alman işverenlerle iş görüşmeleri

 • Almanya’ya uçak bileti

 • Havaalanında karşılama, Almanya’daki bürokratik işlemlerde (hesap açtırma, oturma izni vb.) ve iş yerine uyum konusunda destek

EĞİTİM PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR?

 • Üniversitelerin 4 yıllık hemşirelik fakültelerinden mezun ve 2 yıl iş deneyimi olan,

 • 2017 ve öncesi  meslek liselerinin Hemşirelik bölümünden mezun olan,

 • 43 yaşını aşmamış olan,

 • Ücretsiz sunulan Almanca eğitimine disipliner katılım sağlayacak olan,

 • Almanya kariyeri için en az 2 yıl çalışmak isteyen adaylarımız için geçerlidir.

Lütfen DİKKAT !

 •  Eğitim A1 seviyesinden başlayıp, B2 Seviyesinde tamamlanacaktır. (Bu süreç ortalama bir yıla tekabül etmektedir.

 •  Eğitim masrafları ve diğer masraflar Almaya’ daki işveren tarafından karşılanacağı için % 85 oranında derslere aktif katılım zorunludur.

 •  Bu planlamaya uymayan öğrenciler zorunlu olarak programdan çıkartılacak, almış olduğu eğitimin bedelini karşılamak durumundadır.

 •  Eğitime katılım başladıktan sonraki süreçte programdan ayrılmak isteyen, eğitim katılım şartları disiplinine uymayan, v.b durumlar söz konusu olduğunda, almış olduğu kur ücretini
  ödemekle yükümlüdür.

 •   Öğrencilerimiz Almanca A2 seviyesine geldikten sonra Almanya’ daki işverenlerle, iş sözleşmesi için görüşmelere başlayacaktır. 

 •   Görüşmeler Almanya’ nın 16 eyalette bulunan, 60 Özel ve Devlet kurumlarıyla gerçekleştirilecektir.

 •  Almanya’ daki işverenlerle anlaştıktan sonraki süreçte, programdan ayrılmak isteyen , denklik sürecinden yapılan bütün masrafları bedelini karşılamakla yükümlüdür.

Kariyer Alanı hakkında bilgi: Almanya'da Sağlık Hizmetleri

Her kurumun farklı çalışma süresi modelleri vardır. Almanya’daki hemşirelerin çoğu, çalışma süreleri için kısmen bireysel çözümlerle yarı zamanlı çalışmaktadır. Bununla birlikte, Almanya’da hemşirelik ağırlıklı olarak üç vardiyalı bir modelde gerçekleşmektedir: Çoğu durumda, ek ara vardiyalara ilave olarak erken, geç ve gece vardiyaları bulunmaktadır.

Almanya’da Hemşirelik Alanında Mesleki Gelişim Fırsatları 

Hemşirelik için Almanya’ya iş gücü göçü size çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır. Almanya’da hemşirelik alanında sürekli eğitim ve öğretim için birçok fırsat mevcuttur. 

İşte bilmeniz gerekenler:  İleri eğitim ve sürekli eğitim fırsatları

Almanya’da hemşire olarak tanınırsanız (bkz. Bölüm 3.3), hemşirelik becerilerinizi geliştirmeniz için çok çeşitli ileri eğitim ve sürekli eğitim kursları sunulmaktadır. 

Örneğin, yoğun bakımda veya ameliyathanede çalışmak istiyorsanız yoğun bakım, anestezi bakımı veya onkoloji alanlarında uzmanlık eğitimine devam etme imkanınız bulunmaktadır. 

Mesleki gelişim için diğer fırsatlar arasında kinestetik veya yara bakımı konusunda daha fazla eğitim ve sürekli eğitim yer almaktadır. Mevcut eğitim fırsatlarını erken bir aşamada netleştirmek için (gelecekteki) işvereninize isteklerinizi bildirin. 

Hemşire olarak yeterlilik kazanmaya yönelik eğitim kurslarıyla karşılaştırıldığında, alana yöne- lik yönetim kursları Almanya’da çok yaygındır. Genellikle “Gesundheits- und Krankenpfleger/ -in” (Sağlık ve Hemşirelik) veya “Pflegefachmann”/“Pflegefachfrau” (Hemşire) olarak mesleki eğitim temeline dayandırılırlar. 

Eğitiminize Almanya’da devam etmek istiyorsanız bir yükseköğrenim kursu almak için tüm ön koşulların yerine getirilip getirilmediğini önceden araştırmalısınız. Mesleki yeterliliğiniz (Hemşirelikte Lisans derecesi dahil) size bir Yüksek Lisans programına kaydolma hakkı vermi- yor olabilir. Bu, mesleki yeterliliğinizin Almanya’da mesleki olarak tanınmasıyla ilgilidir. Ek bilgi- leri Bölüm 3.3’te bulabilirsiniz. 

İşte bilmeniz gerekenler: 

Bir meslek birliği, çıkarların özgür ve bağımsız bir şekilde temsil edilmesidir. Bir meslek birliğinin üyeleri aynı veya bağlantılı bir mesleğe sahiptir. Meslek birliğinin yardımıyla, bir meslek grubunun çıkarları bir araya getirilebilir ve işverenlere veya kamuya karşı taleplerde bulunmak daha kolay hale gelir. 

Özellikle sağlık sektörü, diğer sağlık mesleği mensupları ile meslekler arası iş birliği üzerinden karakterize edilir. Hemşirelerin menfaatlerinin yetkilendirilmiş bir şekilde temsil edilmesi, diğer sağlık mesleği mensuplarına karşı çıkarlarının savunulmasına yardımcı olabilir ve bakımın daha da profesyonelleşmesine katkıda bulunabilir. 

Uluslararası alanda istihdam edilen hemşirelerin çıkarları da bu tür bir meslek birliği için önem- lidir. Bunları bir araya getirmek ve haklarını savunmak için Almanya'da uluslararası alanda istih- dam edilen bazı hemşireler güçlerini birleştirmekteler. 

Ancak, Almanya’da bir meslek birliğine üye olma zorunluluğu bulunmadığı da unutulmamalıdır. Sonuç olarak, Almanya’daki tüm hemşireler mesleki politika amaçları doğrultusunda örgütlen- memiştir. Almanya’da kayıtlı hemşireler için profesyonel bir sicil kaydı da bulunmamaktadır. 

Mesleki birlikler hemşirelik mesleğinin geleceğine bağlıdır ve aşağıdaki öncelikleri tanımlamışlardır: 

●  Eğitimi mevcut gerekliliklere uyarlama ve kariyerlerin ileri eğitimi, 

●  Doktorlarla eşit hale getirme amacı ile hemşireliği daha cazip hale getirme ve hemşirelik 

mesleğinin yükseltilmesi, 

●  Kuşaklar arası iletişim, tüm sağlık hizmetleri paydaşları, hastalar ve bakım sağlayıcılar 

arasında daha yakın iş birliği ile gelişme, 

●  Daha fazla entegrasyon ve dijitalleşme ile sürdürülebilir çalışma koşulları. 

bottom of page